Разлика помеѓу преработките на „Мерилин Монро“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Седум години верност: Правописна исправка, replaced: многу пати → многупати
с (→‎top: Исправка на датумски формат, replaced: август, 1 → август 1)
с (→‎Седум години верност: Правописна исправка, replaced: многу пати → многупати)
[[Image:Monroe listening in The Seven Year Itch trailer 1.jpg|thumb|во ''[[Седум години верност]]'' (1955)]]
 
Во септември 1954 година, Монро снима една од клучните сцени за ''[[Седум години верност]]'' во [[Њујорк Сити]]. Во истата, таа стои покрај [[Том Евел]], а воздухот од решетката на подземната железница ѝ го дува здолништето нагоре. Огромна толпа следи како режисерот [[Били Вајлдер]] наредува многу патимногупати да се пресними сцената. Во толпата е и [[Џо Димаџо]], за кого се забележува дека бил разбеснет од спектаклот. По кавгата, посведочена од страна на новинарот [[Волтер Винчел]], двојката се враќа во [[Калифорнија]], каде ги избегнуваат новинарите околу две недели, додека Монро не објави дека се разделиле. Нивниот развод е одобрен во ноември 1954 година. Филмот е завршен во почетокот на 1955-та и откако ги одбива оние улоги кои таа ги смета за инфериорни во ''[[Девојката во црвен сомотен фустан]]'' и ''[[Како да се биде многу, многу популарен]]'', по совет на [[Милтон Грин]], Монро одлучува да го напушти [[Холивуд]]. Улогата на Карл Флег во ''[[Како да се биде многу, многу популарен]]'' ја добива [[Шири Норт]], and онаа во ''[[Девојката во црвен сомотен фустан]]'' – [[Џоан Колинс]].
 
=== Натамошна еволуција на актерската кариера ===

Прегледник