Разлика помеѓу преработките на „Киевско-печерска лавра“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Успенска катедрала: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати
с (→‎Монашки живот: Правописна исправка, replaced: три пати → трипати)
с (→‎Успенска катедрала: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати)
[[Податотека:Bundesarchiv Bild 146-2005-0070, Kiew, Lavra-Kloster, Ruine Uspenski-Kathedrale.jpg|thumb|десно|225px|[[Успенска катедрала (Киев)|Успенската црква]] по нејзиното рушење во Втората светска војна]]
 
[[Успенска катедрала (Киев)|Успенската катедрала]] позната и како ''Големата црква'' е главната црква која се наоѓа во комплексот. Христијанскиот храм бил основан во 1073 година по иницијатива на Теодосиј Печерски, и била изградена во период од три години со средства кои биле донирани од страна на принцот Свјатослав II. Во 1230 година храмот бил разрушен од [[земјотрес]], а во [[1240]] година бил дополнително разрушен од страна на Монголите. Негово повторно обновување се случило во [[1470]] година, но веќе во [[1482]] година бил повторно ограбен од страна на [[Кримски Татари|Кримските Татари]]. Во следните години храмот бил на неколку патинеколкупати повторно оштетуван и повторно реконструиран. Во [[1718]] година бил опожарен, а во [[1729]] година бил повторно обновен и проширен во стил на украински барок.
 
Во времето на [[Втората светска војна]], храмот бил разрушен од страна на експлозија на [[3 ноември]] [[1941]] година. Според доказите на [[Нирнбершки процес|Нирнбершкиот процес]]<ref>[http://nurnbergprozes.narod.ru/011/9.htm Разрушение и разграбление культурных и исторических ценностей и культурно-просветительных учреждений на Украине и в Белоруссии. Из сообщения чрезвычайной государственной комиссии о разрушениях и зверствах, совершенных немецко-фашистскими захватчиками в городе Киеве (Документ СССР-9) // Материалы Нюрнбергского процесса]</ref> , храмот бил намерно разрушен од германските окупациони сили. Пред уништувањето на храмот, под ракоодство на Ерих Кох Рајх било спроведено масовно ограбување на скапоценостите на црквата.

Прегледник