Веспрем (округ): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: често пати → честопати
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{commons|Category: → {{рв|)
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: често пати → честопати)
== Историја ==
 
За време на историјата, границите на округот често патичестопати се менувале. Најголем губиток округот доживеал за време на седумдесетите години на [[20 век]], кога Кестхењ му припаднал на округот [[Зала]]. После 1992 година, во неколку бранови, се додадение некои краеви на округот, на други окрузи, поголем дел од северните делови, како и имало делови кои биле споени со округот [[Ѓер-Мошон-Шопрон]].
 
== Галерија ==

Прегледник