Разлика помеѓу преработките на „Батерија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎Категории и видови на батерии: Правописна исправка, replaced: повеќе пати → повеќепати
с (→‎Опасности: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
с (→‎Категории и видови на батерии: Правописна исправка, replaced: повеќе пати → повеќепати)
Батериите се класифицирани во примарни и секундарни форми:
* '''Примарните батерии''' се дизајнирани за да се користат до исцрпување на енергија, а потоа се отфрлаат. Нивните хемиски реакции обично не се реверзибилни, па затоа не можат да се полнат. Кога напојувањето на реактантите во батеријата е исцрпено, батеријата престанува со производство на струја и е бескорисна.
* '''Секундарните батерии''' може да се полнат; односно, тие можат со своите имаат свои хемиски реакции обратност со примена на електрична струја во ќелијата. Ова ги регенерира оригиналните хемиски реактанти, така што тие можат да се користат, дополнуваат и повторно се користат повеќе патиповеќепати. [23]
 
Некои видови примарни батерии што се користат, на пример, за телеграфски кола, беа вратени на работа со замена на електродите. [24] Секундарните батерии не се бескорисни за полнење поради дисипација на активните материјали, губење на електролит и внатрешна корозија.

Прегледник