Разлика помеѓу преработките на „Базилика Свети Јован Латерански“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Flagicon → знамеикона)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати)
Денеска, Сан Џовани Латерано претставува катедрална црква, бидејќи во неа се наоѓа седиштето на Римскиот епископ или папата, како и неговиот трон.
 
Според легондата, кога [[Константин I]] го примил [[христијанство]]то, тој дворецот го подарил на тогашниот папа. Во 324 година, [[папа Силвестер I]] ја осветил новата базилика, а во текот на [[10 век]] за покровител на црквата бил објавен [[Јован Крстител]], а по двесте години, [[Јован Благослов]]. во текот на 5 век, Латеранската палата и базилика на неколку патинеколкупати биле цел на грабежи од страна на Германите. Во 896 година објектот бил погоден од земјотрес, по кое истиот бил реновиран. Во 897 година овде се одржал т.н. Трупов синод, каде Папа Стефан V му ги отсекол трите прста на Папа Формоз и неговото тело го фрлил во реката Тибер.
 
Моментален архиреј на базиликата е [[Агостино Валини]]. Претседателот на Франција, [[Никола Саркози]] е прв и единствен канон на базиликата, титула која за првпат му била дадена на [[Анри IV]]. Сепак, таа поседува посебен статус, односно е во сопственост на Светата престолнина. Ова е случај и на неколку други базилики во Рим.

Прегледник