Разлика помеѓу преработките на „Антропофаг“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 225 бајти ,  пред 1 година
— Херодот Истории, Книга 4 (''Мелпомена'')}}
 
* [[Филострат]] во ''Животот на Аполон од Тијана'' 6. 23 - 25,<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.theoi.com/Phylos/Androphagoi.html|title=ANDROPHAGI (Androphagoi) - Man-Eating Tribe of Greek Legend|work=www.theoi.com|accessdate=2020-09-16}}</ref> го напишал следново:
{{Цитатник2|„Насамонците и Андрофагите (човекојади) и Пигмеите (Пигмејците) и Скијаподите се исто така племиња на Атиопија (Етиопија) и се протегаат до Океанос Аитиопос (Етиописки Океан), каде морепловците некогаш влегуваат, освен како отпадници спротивно на нивната волја “.}}
 
5.406

уредувања

Прегледник