6 (број): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 1 година
с
Членување
(#WPWPMK #WPWP)
с (Членување)
околина=[[3 (број)|3]] [[4 (број)|4]] [[5 (број)|5]] '''6''' [[7 (број)|7]] [[8 (број)|8]] [[9 (број)|9]]}}
 
[[File:120px-Hexahedron-slowturn.gif|frame|left|[[Коцка]]та има 6 [[Страна (геометрија)|страни]]]]
'''6 (шест)''' е [[број]] и име на [[глиф]]от што го претставува тој број. Тој е природен број шта следи после бројот [[5 (број)|5]], а претходник е на бројот [[7 (број)|7]].
{{Никулец}}

Прегледник