Разлика помеѓу преработките на „Аканска митологија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (BlueEagle1 ја премести страницата Акан митологија на Аканска митологија: Бидејќи во насловот повеќе одговара соодветната придавка на македонски јазик изведена од именката Акан)
== Церемонии ==
[[Податотека:AKWAMUS.jpg|мини|219x219px|Акаn Одвира]]
Годината е поделена на девет ритуални единици (секоја од четириесет и два дена), првиот ден од секоја се нарекува ''адае''. Во ''адае'', некои богови се слават и предците се почитуваат преку црниот стол кој се чисти и потоа се помазува. Сите акански кралства имаат годишна прослава, наречена Апо или Одвира. Комплексниот фестивал, Апо се состои од голем број ритуални активности, вклучувајќи прочистување на натрупаните гревови и осквернување на претходната година, помазание на светилиштата на боговите и црните столици на предците, прослава на првите плодови (Јам фестивал ) и обновување на моќта на кралот, а со тоа и на кралството.<ref name=":1" />
[[Податотека:Our Health Matters- Guide to an African (Indigenous) American Psychology and Cultural Model for Creating a Climate and Culture of Optimal Health (IA ourhealthmatters00unse).pdf|мини]]
 
== Практики ==
Во сите акан општества, болести како неплодност и прерана смрт се од централно значење. Билкари се консултираат за специфични заболувања и скршени коски, но бидејќи на болеста обично не се гледа едноставно како на обична физичка состојба, за лекување се консултираат медиуми за да се открие дали болеста или честите смртни случаи во едно семејство се предизвикани од некаков предок, божество или со други средства. Луѓето со висок статус се особено загрижени да не бидат отруени од лош лек. За вештерките се вели дека се претежно жени кои работат во сојузи во духовниот свет и се верува дека напаѓаат само членови на нивните семејства.<ref name=":1" />
5.476

уредувања

Прегледник