Разлика помеѓу преработките на „Ел Дорадо“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 33 бајти ,  пред 8 месеци
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
[[Податотека:Muisca raft Legend of El Dorado Offerings of gold.jpg|мини|250п|Златото на индискиотиндијанските кралкралеви Зипанаречен зипа, одпоради когашто Шпанците го презеле митот за Ел Дорадо.]]
'''Ел Дорадо''' ([[шпански]]: ''El Dorado'') - измислено кралство во [[Јужна Америка]], богато со [[злато]].
 

Прегледник