Разлика помеѓу преработките на „Ел Дорадо“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3 бајти ,  пред 7 месеци
с
нема опис на уредувањето
(#WPWP #WPWPMK)
с
[[Податотека:Muisca raft Legend of El Dorado Offerings of gold.jpg|мини|250п|ЗлатоЗлатото на индискиот крал Зипа, од кога Шпанците го презедоапрезеле митот за ЕлдорадоЕл Дорадо.]]
'''Ел Дорадо''' ([[шпански]]: ''El Dorado'') - измислено кралство во [[Јужна Америка]], богато со [[злато]].
 

Прегледник