Разлика помеѓу преработките на „Карлсон од покривот“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
 
 
==Изданија на македонски јазик==
Повеста „Карлсон од покривот“ е објавена на [[македонски јазик]] во 1978 година од издавачката куќа „[[Детска радост]]“, како дел од книгата „[[Повести за Карлсон]]“ која ги содржи трите повести. Книгата е издадена како деветти наслов во едицијата „Ѕиница“„Ѕуница“, а преводот од [[руски јазик]] го направил [[Евтим Манев]]. Автор на кориците и на внатрешните илустрации е [[Владо Јоциќ]]. Книгата е отпечатена во печатницата на [[НИП „Нова Македонија“]] во тираж од 2 000 примероци. Книгата не е каталогизирана и не ја поседува меѓународната ознака ISBN.<ref>Астрид Линдгрен, ''Повести за Карлсон''. Скопје: Детска радост, 1978.</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник