Разлика помеѓу преработките на „Карлсон од покривот“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ситна поправка
(дополнување)
(ситна поправка)
# Карлсон игра на сцена со дресираното куче Алберг
# Карлсон на роденден
 
==Изданија на македонски јазик==
Повеста „Карлсон од покривот“ е објавена на [[македонски јазик]] во 1978 година од издавачката куќа „[[Детска радост]]“, како дел од книгата „Повести за Карлсон“ која ги содржи трите повести. Книгата е издадена како деветти наслов во едицијата „Ѕиница“, а преводот од [[руски јазик]] го направил [[Евтим Манев]]. Автор на кориците и на внатрешните илустрации е [[Владо Јоциќ]]. Книгата е отпечатена во печатницата на НИП „Нова Македонија“ во тираж од 2 000 примероци. Книгата не е каталогизирана и не ја поседува меѓународната ознака ISBN.<ref>Астрид Линдгрен, ''Повести за Карлсон''. Скопје: Детска радост, 1978.</ref>
 
== Наводи ==
[[Категорија:Книги од 1955 година]]
[[Категорија:Детска книжевност]]
[[Категорија:изданија на Детска радост]]

Прегледник