Разлика помеѓу преработките на „Карлсон од покривот“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
дополнување
(нова страница)
 
(дополнување)
 
==Содржина==
Повеста се состои од следниве глави:<ref>Астрид Линдгрен, ''Повести за Карлсон''. Скопје: Детска радост, 1978.</ref>
# Карлсон што живее на покривот
# Карлсон гради кула
# Карлсон си игра на шатор
# Карлсон се обложува
# Палавштините на Карлсон
# Карлсон - сениште
# Карлсон игра на сцена со дресираното куче Алберг
# Карлсон на роденден
 
== Наводи ==
[[Категорија:Дела на Астрид Линдгрен]]
[[Категорија:Книги од 1955 година]]
[[Категорија:Детска книжевност]]

Прегледник