Разлика помеѓу преработките на „Оогенеза“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 78 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
 
{{Никулец}}
'''Оогенеза''' е процесот на создавање и созревање на [[Ооцит|ооцитите]] (јајце клетките). Тој се одвива во [[овариум]]ите. На крајот од овој процес се добива зрела [[хаплоид]]на јајце клетка.
 
== Видете исто така ==
 
* [[Гаметогенеза]]
 
{{Био-никулец}}
 
[[Категорија:Физиологија на човекот]]

Прегледник