Разлика помеѓу преработките на „Кајмакчалан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 24 бајти ,  пред 2 месеци
с
Додадена категорија
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Додадена категорија)
 
[[Податотека:Sv. Petar na Kajmakčalan.jpg|thumb|Спомен капелата од [[Битка на Кајмакчалан|Битката на Кајмакчалан]] во 1916 година.]]
'''Кајмакчалан''' или '''Мачник'''{{се бара извор}} — највисок врв на планината [[Ниџе]]. Се наоѓа на јужната граница од [[Македонија]], со висина од 2.521&nbsp;м.<ref>{{наведена книга|title=Статистички годишник на СР Македонија|publisher=Републички завод за статистика|date=1978}}</ref> Кај [[Бугари|Бугарите]]те, врвот е познат како Борисов Град, а кај [[Срби|Србите]]те како Порта на слободата и Праг на татковината.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://northmacedonia-timeless.com/|title=North Macedonia Timeless|work=northmacedonia-timeless.com|accessdate=2020-07-18}}</ref>
 
==Местоположба==
 
==Знаменитости==
За време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]], на Кајмакчалан се воделе тешки борби меѓу [[Бугарска армија|бугарската армија]], од една страна, и [[Француска армија|француската]] и [[Српска армија|српската војска]], од друга страна, како дел од [[Македонски фронт|Македонскиот фронт]], познати како [[Солунски фронт|солунски]]. Притоа, само во периодот од 12 до [[30 септември]] [[1916]] година, во жестоките [[Борбите на Кајмакчалан|борби]]<ref>Александар Стојчев, Македонија и Македонците во Прва светска војна, Воен музеј во состав на Министерство за одбрана на Република Македонија, Скопје, 2017, стр. 85 - 87.</ref> на врвот загинале над 4.600 војници од српската војска. Во составот на двете завојувани војски на фронтот биле мобилизирани голем број на [[Македонци]] од месното население во [[Мариово]] и од цела [[Македонија]]. Во спомен на овој настан, на црквата „[[Св. Илија]]“, сместена на самиот врв, се наоѓа посвета напишана од кралот [[Александар I Караѓорѓевиќ]]. До пред некое време, во [[Црква (објект)|црквата]], во посебна урна, се наоѓало [[Срце|срцетосрце]]то на швајцарскиот [[Форензика|форензичар]], публицист и професор, Арчибалд Рајс.<ref>Алекандар Матески, „Убава Македонија - Кајмакчалан“, ''Економија и бизнис'', година 17, број 196, 30 октомври 2014, стр. 92-93.</ref>
 
== Наводи ==
== Надворешни врски ==
*[http://www.whereismacedonia.org/images/tourist_destinations/kajmakcalan/virtual/kajmakcalan_306_01.swf Виртуелна панорама на Кајмакчалан]
 
 
{{Македонија-гео-никулец}}
[[Категорија:Ниџе]]
[[Категорија:Македонско-грчка граница]]
[[Категорија:Врвови во Грција]]

Прегледник