Разлика помеѓу преработките на „Хенутави (Деветнаесетта династија)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Henuttawy (19th dynasty)“)
 
с
 
== Биографија ==
Хенутави била ќерка на фараонот [[Рамзес II]] и Великата кралска сопруга Нефертари и полусестра на Мернептах.<ref>{{dodson}}</ref> Таа е седма на списоците со ќерките на РамесесРамзес и втора од двете ќерки чија мајка сигурно е Нефертари.
 
Нејзината статуа стои во малиот храм во Абу Симбел, изграден за Нефертари. Децата на Нефертари обично се идентификуваат врз основа на овој храм: принцовите Амунхерхепешеф, Парехервенемеф, Мерире и Меријатум и принцезите Меритамен и Хенутави. Хенутави не е прикажана на фасадата на големиот храм во Абу Симбел, каде што се прикажани првите два сина и шесте најстари ќерки на Рамзес, заедно со Нефертари и кралицата мајка Туја.

Прегледник