Разлика помеѓу преработките на „Пергамски музеј“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 106 бајти ,  пред 2 месеци
с
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Pergamon Museum“)
 
с
{{Инфокутија Музеј|name=Pergamonmuseum<br>''Пергамски музеј''|image=Pergamonmuseum Front.jpg|imagesize=300px|map_type=|coordinates={{coord|52.5209|13.3964|display=inline}}|established=|location=[[Музејски Остров]], [[Берлин]]|type=|visitors=|director=|curator=|publictransit=|website=[https://www.smb.museum/en/museums-institutions/pergamonmuseum/home/ Пергамски музеј]}} '''Пергамскиот музеј''' (на [[Германски јазик|германски]] '''Pergamonmuseum''') е наведена зграда на [[Музејски Остров|Музејскиот Остров]] во историскиот центар на [[Берлин]] и дел од [[Светско наследство на УНЕСКО|светското наследство на]] [[УНЕСКО]]. Изграден бил од 1910 до 1930 година по налог на германскиот император [[Вилхелм II (Германија)|Вилхелм II]] според плановите на Алфред Месел и Лудвиг Хофман во стил на ригест класицизам <ref>[https://www.stadtentwicklung.berlin.de/denkmal/liste_karte_datenbank/de/denkmaldatenbank/daobj.php?obj_dok_nr=09030056 Pergamonmuseum] (in German) Landesdenkmalamt Berlin</ref> Во моментов, во Пергаммеумот се наоѓа Antikensammlung, вклучувајќи го познатиот олтар во Пергамон, музејот Vorderasiatisches и музејот für Islamische Kunst. Делови од зградата се затворени за обнова до 2023 година.<ref>[https://www.smb.museum/en/museums-institutions/pergamonmuseum/home/ Pergamonmuseum] (in English) Staatliche Museen zu Berlin</ref>
'''Пергамскиот музеј''' (на [[Германски јазик|германски]] '''Pergamonmuseum''') е наведена зграда на [[Музејски Остров|Музејскиот Остров]] во историскиот центар на [[Берлин]] и дел од [[Светско наследство на УНЕСКО|светското наследство на]] [[УНЕСКО]]. Изграден бил од 1910 до 1930 година по налог на германскиот император [[Вилхелм II (Германија)|Вилхелм II]] според плановите на Алфред Месел и Лудвиг Хофман во стил на ригест класицизам <ref>[https://www.stadtentwicklung.berlin.de/denkmal/liste_karte_datenbank/de/denkmaldatenbank/daobj.php?obj_dok_nr=09030056 Pergamonmuseum] (in German) Landesdenkmalamt Berlin</ref> Во моментов, во Пергаммеумот се наоѓа Antikensammlung, вклучувајќи го познатиот олтар во Пергамон, музејот Vorderasiatisches и музејот für Islamische Kunst. Делови од зградата се затворени за обнова до 2023 година.<ref>[https://www.smb.museum/en/museums-institutions/pergamonmuseum/home/ Pergamonmuseum] (in English) Staatliche Museen zu Berlin</ref>
[[Податотека:Berlin_-_Pergamonmuseum_-_Altar_01.jpg|лево|мини|450x450пкс| Пергамскиот олтар ]]
 
== Поставки ==
[[Податотека:Pergamonmuseum_Babylon_IschtarBerlin_-Tor_Pergamonmuseum_-_Altar_01.jpg|лево|мини|450x450пкс|Пергамскиот [[Портата на Иштар]]олтар ]]
[[Податотека:Aleppo_Room_Pergamonmuseum_Babylon_Ischtar-_Pergamonmuseum_-_Berlin_-_Germany_2017_(4)Tor.jpg|мини|[[Портата Алеповата собана Иштар]]]]
[[Податотека:Aleppo_Room_-_Pergamonmuseum_-_Berlin_-_Germany_2017_(4).jpg|мини|[[Алепо]]вата соба]]
Меѓу деловите што музејот ги прикажува се:
 
== Поврзано ==
 
* [[ Список на уметнички музеи |Список на музеи на уметноста]]
* [[ Список на музеи во Германија |Список на музеи во Германија]]
 
== Наводи ==

Прегледник