Разлика помеѓу преработките на „Пежо 107“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 8 месеци
с
→‎Историјат: Правописна исправка, replaced: два пати → двапати
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
с (→‎Историјат: Правописна исправка, replaced: два пати → двапати)
Ајго, 107 и Ц1 ја делат основната платформа, но веќе на прв поглед видливо е дека дизајнерите за поедините марки одлично ја завршиле работата и ги поврзале овие автомобили со автомобилите од својата марка. Сите три возила се долги околу 3,4 метри, широки 1,6 метри и високи околу 1,4 метри. Возилата биле наменети за 4 лица и имало модели со 3 и 5 врати. Овие штедливи возила поседувале напредни технологии во поглед на безбедноста и заштитата на околината. Производниот капацитет на погонот била 300.000 возила годишно, по 100.000 од секој автомобил. Продажбата почнала во јули 2005.<ref name="П107">{{Наведена мрежна страница |url=http://avtomarket.ru/catalog/Peugeot/107/ |title=Историјат 107 |author= |authorlink= |coauthors= |date= |format= |work= |publisher=avtomarket.ru |language=ru |archiveurl= |archivedate= |quote= |accessdate=}}</ref>
 
Пежо 107 два патидвапати, во исто време со Ц1 и Тојота, во 2009 и 2012 година, бил редизајниран.<ref name="П107"/> Производството било прекинато во 2014 година, кога го наследил [[Пежо 108]].
 
== Мотори ==

Прегледник