Информација: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 365 бајти ,  пред 2 години
#WPWPMK #WPWP
[проверена преработка][непроверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(#WPWPMK #WPWP)
[[Податотека:WikipediaBinary.svg|мини|200px|-{[[ASCII]]}- кодови за зборот -{„[[Wikipedia]]“}- презентирани во [[бинарен систем]], најчесто користени во нумерачкиот систем за кодирање на текстуална компјутерска информација]]
'''Информација''' ([[Латински јазик|латински]]: ''Informatio'', „поим, претстава, сознание“) — поим со многу различни значења во зависност од контекстот, но по правило е блиску поврзана со концепти како [[значење]], [[знаење]], [[инструкција]], [[комуникација]], [[репрезентација]], и [[ментален стимул]]. Под информација го подразбираме само она сознание кое го менува знаењето на приемачот, односно сознанието кое дава ново знаење, различно од претходното. Овој термин денес е присутен во сите области на човековата дејност: [[техника]], [[кибернетика]], [[информатика]] итн.
Според Б.Шешиќ, информација е испраќање, пренесување и примање на податоци и комуницирање со помош на знаци меѓу човекот и човекот, човекот и машината и машината и човекот.
1.687

уредувања

Прегледник