Википедија:За Википедија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Отповикани уредувањата на 89.111.226.36 (разговор), враќајќи на последната преработка на Тиверополник
(Βωωη)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Отповикани уредувањата на 89.111.226.36 (разговор), враќајќи на последната преработка на Тиверополник)
Ознака: Отповикување
{{В:Вовед|1=врска|2=кутија|3=врска|4=обично|содржина=
[[Податотека:Wikipedia-logo.png|десно|80п|врска=|alt=]]ωωηηη
===<big>'''Википедија е едно од најпосетуваните места на семрежјето'''</big>===
Википедија формално започна во јануари 2001 како проект за создавање на '''енциклопедија со [[Отворена содржина|слободна содржина]]''' кон која секој може да даде придонес. Години потоа, страниците на Википедија се појавуваат на врвот од скоро секое пребарување на Google. Википедија стана првото место каде што милиони луѓе одат за да научат некој факт набрзина или за да започнат некое пошироко истражување.

Прегледник