Разлика помеѓу преработките на „Говедарство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 96 бајти ,  пред 3 месеци
#WPWPMK #WPWP
(#WPWPMK #WPWP)
 
{{Внимание}}
[[Податотека:Radevormwald - cattle 08 ies.jpg|мини|Крава на пасење]]
'''Говедарството''' е најзначајна сточарска гранка. Тоа е застапено секаде каде што има поволни услови за одгледување [[говеда]]. Тоа се, главно, пределите со умерена клима, во кои се наоѓаат пространи пасишта со бујна и сочна трева. Говедата се најзастапени домашни животни. Денес, се одгледуваат најмногу говеда од [[швајцарска]] и [[фризиска]] раса. овие говеда се одгледуваат на современ, интезивен начин со [[витамин]]и. Поради тоа тие даваат двојно поголеми количества [[месо]] и [[млеко]]. Најмногу говеда има во Индија. Меѓутоа, во таа земја кравата се смета за "свето животно" и затоа млекото и месото од неа не се употребуваат за исхрана. По Индија, најголем број говеда има во Бразил, САД, Кина и Аргентина.
 
627

уредувања

Прегледник