Разлика помеѓу преработките на „Дахомеј митологија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Fétiche Fon-Musée d'Aquitaine.jpg|мини|[[Фетишизам|Фетиш]] на Фон, [[Бенин]], од почетокот на 20 век.- Аквитански музеј ]]
 
'''Дахомејската религија''' се практикува од страна на народот Фон од [[Дахомејско кралство|Дахомејското Кралство]]. Кралството постоело до 1898 година во она што сега е државата [[Бенин]]. Луѓето од Дахомеј однесени на [[Кариби|Карибите]] користеле елементи на религијата за да го формираат [[Вуду|вудуто]] и други религии од афро-карипската дијаспора.<ref>{{Наведена книга|url=https://www.worldcat.org/oclc/870439176|title=Africa's development in historical perspective|last=Akyeampong, Emmanuel Kwaku,|last2=Bates, Robert H.,|last3=Nunn, Nathan,|last4=Robinson, James A., 1960-|isbn=978-1-107-04115-8|location=New York, NY|oclc=870439176}}</ref><ref>{{Наведена книга|url=https://www.worldcat.org/oclc/900016740|title=The Voodoo encyclopedia : magic, ritual, and religion|last=Anderson, Jeffrey E., 1974-|isbn=978-1-61069-208-3|location=Santa Barbara, California|oclc=900016740}}</ref>
 
 
* [[Вуду]]
<gallery widths="220" heights="220" caption="Вуду танчери, музичари и [[Фетишизам|фетишисти]] од Дахомеј, Западна Африка, на почетокот на 20 век, Западна Африка">
Податотека:Jeunes féticheuses (Dahomey) (1).jpg
Податотека:Danses de féticheuses (Dahomey) (1).jpg
Податотека:Jeunes féticheuses (Dahomey) (4).jpg
Податотека:Musiciens et danseurs-Région de Pahou (Dahomey).jpg
Податотека:Danses de féticheuses (Dahomey) (3).jpg
Податотека:La Fête à Abomey(1908). - Danse de fêticheuses de Fon.jpg
</gallery>
 
5.406

уредувања

Прегледник