Разлика помеѓу преработките на „Дахомеј митологија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Dahomean religion“)
 
 
'''Дахомејската религија''' се практикува од страна на народот Фон од [[Дахомејско кралство|Дахомејското Кралство]]. Кралството постоело до 1898 година во она што сега е државата [[Бенин]] . Луѓето од Дахомеј однесени на [[Кариби|Карибите]] користеле елементи на религијата за да го формираат [[Вуду|вудуто]] и други религии од афро-карипската дијаспора.<ref>{{Наведена книга|url=https://www.worldcat.org/oclc/870439176|title=Africa's development in historical perspective|last=Akyeampong, Emmanuel Kwaku,|last2=Bates, Robert H.,|last3=Nunn, Nathan,|last4=Robinson, James A., 1960-|isbn=978-1-107-04115-8|location=New York, NY|oclc=870439176}}</ref><ref>{{Наведена книга|url=https://www.worldcat.org/oclc/900016740|title=The Voodoo encyclopedia : magic, ritual, and religion|last=Anderson, Jeffrey E., 1974-|isbn=978-1-61069-208-3|location=Santa Barbara, California|oclc=900016740}}</ref>
 
[[Вуду|Вудуто]] потекнува од античкото царство Дахомеј (денешна [[Нигерија]], [[Бенин]] и [[Того]]) и потекнува од зборот кој народот Фон го користат за „Бог“ или „Дух“. Вудуто е сеопфатен систем на знаење што нема никаква врска со симплистички и погрешни слики како што се лепење на иглички во кукли, ставање хексадецимален на противник или претворање невини во зомби. Тоа е организирана форма на комунална поддршка која дава значење на човечкото искуство во однос на природните и натприродните сили на универзумот.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.pbs.org/wonders/Episodes/Epi3/3_wondr3.htm|title=Wonders of the African World - Episodes - Slave Kingdoms - Wonders|work=www.pbs.org|accessdate=2020-08-17}}</ref>
 
Ова во суштина [[Еднобоштво|монотеистичка]] религија, која препознава единечен и врховен духовен ентитет или Бог, познат како Маву-Лиза кај народите Фон, Олорун меѓу Јоруба и Бондје.
 
== ''Маву'' и ''Лиза'' ==
 
* [[Вуду]]
<gallery widths="220" heights="220" caption="Вуду танчери и фетишисти од Дахомеј на почетокот на 20 век, Западна Африка">
Податотека:Jeunes féticheuses (Dahomey) (1).jpg
Податотека:Danses de féticheuses (Dahomey) (1).jpg
Податотека:Jeunes féticheuses (Dahomey) (4).jpg
Податотека:Musiciens et danseurs-Région de Pahou (Dahomey).jpg
</gallery>
 
== Наводи ==
5.406

уредувања

Прегледник