Прејди на содржината

Хелена (Монтана): Разлика помеѓу преработките

Додадени 105 бајти ,  пред 2 години
#WPWPMK #WPWP
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{commons|Category: → {{рв|)
(#WPWPMK #WPWP)
[[Податотека:Helena mo 1870.jpg|мини|Хелена, Монтана во 1870 година]]
'''Хелена''' е главниот град на [[САД|американската]] сојузна држава [[Монтана]]. Според пописот од [[2000]] година, брои население од 25,780 жители, но со околната област, бројот на населението достигнува 40,000. Хелена е седиште на областа [[Луис и Кларк (област)|Луис и Кларк]]. Локалниот дневен [[весник]] е ''Independent Record'', а постои и слободен неделен весник -''Queen City News'' (кој го носи прекарот на градот).
1.677

уредувања