Фаусто Покар: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.479 бајти ,  пред 2 години
#WPWPMK
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: ) е → ) —)
(#WPWPMK)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за личност
| име = Фаусто Покар
| портрет = Fausto Pocar (2).jpg
| px =
| опис = Фаусто Покар
| родено-име =
| роден-дата =
| роден-место =
| починал-дата =
| починал-место =
| починал-причина =
| националност =
| наставка = <!-- ова е наставка за полињата „Роден“ и „Починал“. ако
го нема ова поле, ништо нема да се смени -->
| наставка1 = <!-- ова е наставка само за полето „Роден“ -->
| наставка2 = <!-- ова е наставка само за полето „Починал“ -->
| познат =
| занимање =
| сопружник =
| татко =
| мајка =
| родители =
| роднини =
| деца =
| lbl1 = <!-- Додатно поле 1 -->
| data1 = <!-- Податок за додатното поле 1 -->
| lbl2 =
| data2 =
| lbl3 =
| data3 =
| lbl4 =
| data4 =
| lbl5 =
| data5 =
| lbl-style = <!-- Стил на додатните полиња -->
}}
 
'''Фаусто Покар''' ([[итал.]] ''Fausto Pocar'') (р. 1939) — [[италија]]нски правник и претседател на [[Хашкиот трибунал]]. Тој е професор по [[меѓународно право]] на [[Милански универзитет|Миланскиот универзитет]]. Од 1984 до 2000 бил член на [[Комитет за човекови права на Обединетите Нации|Комитетот за човекови права на ООН]], со кој претседавал од 1991 до 1992. Покар служел и во италијанската делегација во [[Генерално собрание на ООН|Генералното собрание на ООН]] во [[Њујорк]], како и во [[Совет за човекови права на Обединетите Нации|Советот за човекови права на ООН]] во [[Женева]] на неколку наврати. Во 1999 бил назначен а судија на [[Меѓународен кривичен суд за поранешна Југославија|Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија]] (Хашкиот трибунал), и служи како негов претседател од 2005. Покар членува и во апелационата комора на [[Меѓународен кривичен суд за Руанда|Меѓународниот кривичен суд за Руанда]] од 2000 г.
 
2.954

уредувања

Прегледник