Разлика помеѓу преработките на „Кајзер“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија (2)
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија (2))
 
[[Податотека:Wilhelm II & Franz Josef.jpg|thumb|right|300px|Двоен портрет на кајзерите [[Вилхелм I]] на [[Германско царство|Германија]] (лево) и [[Франц Јосиф I]] на [[Австро-УнгаријаАвстроунгарија]] (десно)]]
'''Кајзер''' ({{lang-de|Kaiser}}) — [[германски јазик|германска]] титула со значење „[[цар]]“ (император), со женски еквивалент ''Kaiserin'', „царица“.
На германски зборот не е ограничен на владетели на [[Германско Царство|Германското]], [[Австриско Царство|Австриското]] или [[Свето Римско Царство|Светото Римско Царство]], туку генерички еквивалент на ''цар'', за владетели на други царства. На пример [[кинески цар|царот на Кина]] на германски се нарекува ''Chinesischer Kaiser'' или ''Kaiser von China''.
Оваа римска царска титула за првпат се возобновува во Франкиското Царство by [[Карл Велики]] во 800, како хегемон на католичкиот Запад - со тоа воспоставувајќи се на исто ниво со [[Византија|Византиското Царство]] и Муслиманскиот калифат. Кога царството се поделило по пат на наследства, тоа почнало да се поврзува со источното („германско“) кралство. [[Цар на Светото Римско Царство|Царевите на Светото Римско Царство]] ([[962]]—[[1806]]) („Прв Германски [[Рајх]]“, која сега бил [[изборна монархија]]) себеси се нарекувале ''Кајзер'', додека комбинирајќи ја оваа царска титула со титулата Римски крал (која назначениот наследник ја добивал пред крунисувањето); овие владетели се гледале себеси како продолжение на [[Римски цар|римските цареви]] и затоа користеле таква титула.
 
Владетелите на [[Австро-УнгаријаАвстроунгарија|Австроунгарското Царство]] ([[1804]]-[[1918]]), од [[Хабсбурговци]]те, кои почнувајќи од [[1440]] г. биле [[Цар на Светото Римско Царство|цареви на Светото Римско Царство]] ја користеле титулата ''Кајзер'', иако биле формално избирани.
 
Меѓутоа на [[македонски јазик|македонски]] и највеќето други јазици, непреведената титула се однесува на царевите на [[Германско Царство|Германското Царство]] ([[1871]]—[[1918]]) („Вториот Рајх“) кое канцеларот Бизмарк вешто го создал од две федерации од многу мали принципати (''Kleinstaaterei'') кои ја сочинувале Германија, сржта на некогашното [[Свето Римско Царство]].

Прегледник