Разлика помеѓу преработките на „Брент Букволтер“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 387 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (4))
Ознака: Изворно уредување 2017
| discipline = друмски велосипедизам
| role = возач
| ridertype = специјалист за хронометри
| amateuryears = 2005–2006<br>2007
| amateurteams = {{ct|BPC|2005}}<br>САД Сајклинг Нејшанл Дивилопмент Тим
| proyears = 2008–2018<br>2019-
| proteams = {{ct|BMC|2008}}<br>{{ct|MTS|2019}}
| updated = 910 априлавгуст 20192020
}}
 
'''Брент Букволтер''' ({{lang-en|Brent Bookwalter}}; р. {{роден|16|февруари|1984}} во {{роден во|Албакерки}}) — [[САД|американски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|MTS}}.<ref>{{наведениcite вестиnews|url= httphttps://www.cyclingnewsgreenedgecycling.com/news/wins-from-january-to-october-mitchelton-scott-finalisemen-25-riderconfirm-roster-and-goals-for-2019/2020|title=Wins from January to October: Mitchelton-Scott finalisemen 25-riderconfirm roster and goals for 20192020|work= Cyclingnews.com{{ct|MTS|2020}}|publisher=ImmediateNew Global MediaCycling CompanyServices|date=1511 ноемвридекември 2019 2018|accessdate=32 јануари 20192020}}</ref>
 
== Кариера ==
;2019
: 1. Етапа 1 (ТТТ) [[Тирено-Адријатико 2019|Тирено-Адријатико]]
: 1. Етапа 1 (ТТТ) [[Чешка велосипедска трка]]
: 1. Етапа 1b (ТТТ) [[Сетимана Интернационале Копи е Бартали]]
: 8. Краен пласман [[Трка околу Хрватска]]
;2020
: 7. [[Страде Бјанке 2020|Страде Бјанке]]
{{Palmares end}}
 
! scope="col" | 2017
! scope="col" | 2018
! scope="col" | 2019
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | [[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Генерален пласман на Џиро д’Италија|Џиро]]'''
|—
|—
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2019|СО]]
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Генерален пласман на Тур де Франс|Тур]]'''
|—
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2016|117]]
|—
|—
|—
|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2018|66]]
|—
|}
 

Прегледник