Разлика помеѓу преработките на „Кипар (римска провинција)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Roman Empire - Cyprus (125 AD).svg|мини|десно|280п|Кипар (обоенообоен во црвено) во рамките на Римската Империја]]
'''Кипар''' бил [[Сенаторска провинција|сенатска провинција]] во рамките на [[Римската Империја]]. Иако мала провинција, поседувал неколку добро познати религиозни светилишта и значајно се истакнувал во трговијата на [[Средоземното Море]], особено во производството и трговијата на кипарскиот [[бакар]].
 

Прегледник