Разлика помеѓу преработките на „Кристина Пизанска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (→‎Влијание: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга (2))
 
==Влијание==
Кристина Пизанска главно била писателка која пишувала нарачани дела за аристократски семејства, како и за решавање на литературните дебати на ерата. Во модерните времиња, таа е етикетирана како поетска медијаторка која се занимавала со вметнување на историски текстови за да поттикне етичко и разумно однесување на своите кралски читатели. Некои тврдат дека Кристина Пизанска "ја започнала својата литературна кариера со пеење, сама во својата соба, а ја завршила со викање на јавниот плоштад".<ref>{{Наведена книга|last=Desmond|first=Marilynn|title=Christine de Pizan and the Categories of Difference|url=http://books.google.ca/books?id=oY9LHLWTR9sC&pg=PR13&lpg=PR13&dq=“began+her+literary+career+by+singing,+alone+in+her+room,+and+she+finished+by+shouting+in+the+public+square.”&source=bl&ots=uwrVSRqYdR&sig=x3GKRxNxAtR8V9xx3G2RhhWpL-s&hl=en&sa=X&ei=D8IXU836Ceb_0gH1_4DwCQ&redir_esc=y#v=onepage&f=false|publisher=University of Minnesota Press|accessdate=6 March 2014}}</ref> Таа ставила свој печат во полето на реторичкиот дискурс во и онака машко-доминираната литературна област. Таа оставила 41 поетско дело и голем број книги со проза. [[Симон де Бовоар]] напишала во 1949 година дека ''Послание до Богот на Љубовта'' било "првпат жена да го земе своето перо во одбрана на нејзиниот пол".<ref>{{Наведена мрежна страница|last=Schneir|first=Miriam|title=Feminism: The Essential Historical Writings|url=http://www.amazon.com/Feminism-The-Essential-Historical-Writings/dp/0679753818|publisher=Vintage Books}}</ref><ref>{{Наведена книга|last=Altmann|first=Barbara|title=Christine de Pizan: A Casebook|url=http://books.google.com/books/about/Christine_de_Pizan.html?id=Ea5hjXQ0eVQC|title=Christine de Pizan: A Casebook|last=Altmann|first=Barbara|publisher=Routledge|year=|isbn=|location=|pages=|accessdate=1 април 2003}}</ref>
 
==Наводи==

Прегледник