Труба: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 102 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK
(#WPWPMK)
 
== Историски развој на трубата ==
[[Податотека:Trumpet, 1600-tal - Livrustkammaren - 106526.tif|мини|250п|Труба од 17 век.]]
 
-Францускиот збор “тпомпете” со кој е наименуван, нај популарниот од најсовремените дувачки инструменти Трубата.
Произлегува од грчкиот збор “тромос” и латинскиот збор “тремор” кој во превот означува: вибрирање, звук, шум.
За првпат сигналните рогови биле правени од животински рог и тоа од слонова коска, а подоцна и почнале да го изработуваат од метал и од бронза. Металот дава да се изработи рогот во повеќе форми и со тоа да се добие во подобар сјај на тонот.
Роговите изработувани од метал се долги и потесни. Тие давале можност да се употребуваат и нови и поквалитетни тонови. Како сигнална труба рогот се употребувал во воени походи, културни обреди, лов и др.
 
== Потекло на трубата ==
Долго пред нашата ера, роговите биле познати на Египјаните, околу (1300) години пред нашата ера. Се употребувале различни видови по форма, големина и по квалитетот на звук. При откривањето од Лорд-Карнавон-гробница на Тутанкамон –(1320)година пред нашата ера се откриени рогови изработени од бронза, сребро, злато.
1.907

уредувања

Прегледник