Разлика помеѓу преработките на „Полинезија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5 бајти ,  пред 1 година
с (→‎top: clean up, removed: reprint)
 
[[Податотека:Pacific Culture Areas.jpg|thumb|right|300px|Карта на Полинезија.]]
[[Податотека:Polynesian Migration mk.svg|thumb|right|300px|Карта на историските правци на [[преселба]] во Полинезија.]]
'''Полинезија''' (од {{lang-gr|πολύς}} „поли“ ''многу'' + {{јаз|gr|νῆσος}} „нисос“ ''остров'') — регион во [[Океанија]]. Самиот регион е составен од повеќе од 1000 острови распоредени во централниот и јужниот дел од [[Тихиот Океан]]. Луѓето кои живеат во овој регион географски се нарекуваат [[Полинезијци]] и споделуваат голем број сличности.<ref name="trh">{{наведена книга|url=http://www.nzetc.org/tm/scholarly/tei-BucViki-t1-body-d1-d7.html|title=Vikings of the Sunrise|last=Hiroa|first=Te Rangi (Sir Peter Henry Buck)|work=NZ Electronic Text Centre, Victoria University, NZ Licence CC-BY-SA 3.0|publisher=Whitcombe and Tombs Ltd|year=1964|isbn=|location=|page=67|pages=|accessdate=2 март 2010}}</ref> Поимот „Полинезија“ за првпат е употребен во [[1756]] година од францускиот писател Шарл де Брос.
|url=http://www.nzetc.org/tm/scholarly/tei-BucViki-t1-body-d1-d7.html
|work=NZ Electronic Text Centre, Victoria University, NZ Licence CC-BY-SA 3.0
|title=Vikings of the Sunrise
|first=Te Rangi (Sir Peter Henry Buck)
|last=Hiroa
|page=67
|year=ed 1964
|publisher=Whitcombe and Tombs Ltd
|isbn=
|accessdate=2 март 2010
}}</ref> Поимот „Полинезија“ за првпат е употребен во [[1756]] година од францускиот писател Шарл де Брос.
 
== Острови ==

Прегледник