Разлика помеѓу преработките на „Науелито“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
clean up, replaced: datе= → date= (2)
с (clean up, replaced: e = 05 → е=5 (2))
с (clean up, replaced: datе= → date= (2))
{{Инфокутија Митолошко суштество|name= Науелито|image= Nahuelito.jpg |caption=Фотографија снимена во 1988 година која наводно го прикажува ова суштество.|Sub_Grouping= |Grouping=|Similar_creatures= | Habitat =[[Науел Уапи (езеро)|Науел Уапи]], [[Патагонија]]|Region={{Знаме| Аргентина}} | first_sight =[[1910]] |last_sighting= [[1988]]}}
 
'''Науелито''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Nahuelito'') е [[езерски чудовишта|езерско чудовиште]] кое наводно живее во езерото [[Науел Уапи (езеро)|Науел Уапи]] во [[Аргентина]]. Како и [[Чудовиште од Лох Неса|Чудовиштето од Лох Нес]], оваа суштествое опишувано е како големо змијолико суштество. Постојат неколку фотографии кои наводно го прикажуваат ова суштество.<ref>{{Наведена мрежна страница |url= http://www.strangemag.com/nahuelito.html |title= NAHUELITO, PATAGONIAN LAKE MONSTER |work= NESSIE and Other Lake Monsters |last=Chorvinsky|first=Mark|publisher= strangemag.com |accessdatеaccessdate=5. 01. 2010}}</ref>
 
== Историја ==
Приказните за оваа суштество датираат од првите децении на [[20 век]]. Од [[1922]] година во зоолошката градина во [[Буенос Аирес]] се обидувале да докажат дека праисториското суштество [[плесиосаур]] живее во езерата на [[Патагонија]].<ref>[http://patagoniamonsters.blogspot.com/2009/12/plesiosaur-at-laguna-negra-plesiosaur.html The Plesiosaur at Laguna Negra]</ref><ref>[http://patagoniamonsters.blogspot.com/2009/12/patagonian-plesiosaur-photographs.html The Patagonian Plesiosaur – Photographs]</ref>
 
На [[17 април]] [[2006]] година, локалниот весник „Ел Кордилјерано“ известил дека анонимен фотограф испратил две фотографии кои наводно го прикажуваат ова суштество. Анонимниот испраќач напишал: ''Тоа не е превртено стебло. Тоа не е бран. Науелито го покажало своето лице. Езеро Науел Уапи, сабота 15 април, 9 час. Јас не давам свои лични податоци за да ги избегнам идните главоболки''.<ref>{{Наведена мрежна страница |url= http://www.cryptomundo.com/cryptozoo-news/nahuelito-pix/ |publisher= Cryptomundo |title=Breaking News: Nahuelito Photographed |accessdatеaccessdate=5. 01. 2010}}</ref>
 
== Наводи==

Прегледник