Долно Дреново: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 128 бајти ,  пред 2 години
с (clean up, replaced: accessdate = → accessdate= (2))
 
===Бугарија===
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Бугарија]]. По крајот на Балканските војни, од 480 жители во 1910 година, во 1920 година во селото останале само 298.<ref>{{Наведена книга|title=Загаснали огнища|last=Арденски|first=Владимир|publisher=ИК „Ваньо Недков“|year=2005|isbn=954-8176-96-3|location=София|pages=106}}</ref>
| last = Арденски
| first = Владимир
| authorurl= Владимир Арденски
| title = Загаснали огнища
| year = 2005
| publisher= ИК „Ваньо Недков“
| location = София
| isbn = 954-8176-96-3
| pages = 106
}}</ref>
 
==Население<ref name="nsi">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=1173&ezik=bul=Справка за населението на с. Долно Дряново, общ. Гърмен, обл. Благоевград|lang=bg|accessdate=2018-02-04|archiveurl=https://web.archive.org/web/20160304125710/http://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=2212&ezik=bul|archivedate=2016-03-04|url-status=dead}}</ref><ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref>==
== Редовни настани==
 
Секоја година во средината на месец април во селото се празнува денот на општината. Во селото се наоѓа седиштето на здружението „Неврокоп“ со претседател Рахим Арнаудов.<ref>{{Наведено списание|last=Крантева|first=Даниела|date=|year=2009|title=Нов конкурс подготвят от Сдружение “Неврокоп”|url=http://www.focus-radio.net/?s=3&do=n248723|journal=Радио "Фоксу"- Пирин|volume=|pages=|accessdate=15 април 2009}}</ref>
| last = Крантева
| first = Даниела
| year = 2009
| month = 15 април
| title = Нов конкурс подготвят от Сдружение “Неврокоп”
| journal = Радио "Фоксу"- Пирин
| url = http://www.focus-radio.net/?s=3&do=n248723
| accessdate= 15 април 2009
}}</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник