Разлика помеѓу преработките на „Гроб“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 234 бајти ,  пред 2 месеци
* „Гробот на непознатиот војник“ - песна на полскиот поет [[Јулијан Пшибош]].<ref>''Savremena poljska poezija''. Beograd: Nolit, 1964, стр. 89.</ref>
* „Дантеовиот гроб во Равена“ - песна на полскиот поет [[Тадеуш Ружевич]].<ref>''Savremena poljska poezija''. Beograd: Nolit, 1964, стр. 180-181.</ref>
* „Маките да ми ги напишете на гробот мој“ - песна на македонскиот поет Наум Целакоски.<ref>Наум Целакоски, ''Пролог'', 1998, стр. 74.</ref>
 
===Гробот како тема во музиката===

Прегледник