Разлика помеѓу преработките на „Тврдина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 20 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: sk:Fortifikácia
с (Бришење на "Ohrid-fortress.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Mattbuck п)
с (Бот Додава: sk:Fortifikácia)
 
'''Тврдина''' е одбранбена структура и еден од главните симболи на средниот век. Обично се опишува како градба која служи како [[резиденција]] на одреден [[монарх]], [[благородник]] или заповедник на определена [[територија]].
 
[[scn:Furtizza (furtificazzioni)]]
[[simple:Fortification]]
[[sk:Fortifikácia]]
[[sl:Fortifikacija]]
[[sr:Тврђава]]
59.415

уредувања

Прегледник