Разлика помеѓу преработките на „Соли“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 16 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: префикс → претставка (2))
с
:KClO<sub>4</sub> - [[Калиум перхлорат]].
 
==== ХидрогенВодородни соли ====
Кај овие соли, еден или повеќе атоми на водород од киселината не се [[Супституција|супституирани]] со некој катјон. Според тоа, анјоните на ваквите соли содржат еден или повеќе водородни атоми. Овие соли се изведуваат од најмалку двобазни киселини.
 
Ако во анјонот на киселината има само еден водороден атом, името се образува со додавање на претставката ''хидрогенхидро-''. Кога има повеќе, пред овaa претставка се додава уште еден кој го покажува бројот на водородни атоми. На пример:
:Fe<sub>2</sub>(HPO<sub>4</sub>) - [[Железо(III)хидрогенфосфат]]
:KHSO<sub>4</sub> - [[Калиум хидрогенсулфат]]
:(NH<sub>4</sub>)H<sub>2</sub>PO<sub>4</sub> - [[Амониум дихидрогенфосфат]]
 
==== ХидроксидХидроксидни соли ====
Тоа се такви соли кои во својот состав содржат една или повеќе [[Хидроксидна група|хидроксидни групи]], па затоа во нивните имиња се содржи зборот ''[[хидроксид]]''. Во овие соли постојат два различни анјони - [[Хидроксиден анјон|хидроксиден]] и анјон на [[Киселински остаток|киселинскиот остаток]], па затоа секој од нив се пишува одделно. Ако има повеќе од една OH-група, кон зборот ''хидроксид'' се додаваат претставки кои го означуваат бројот на овие групи. На пример:
:Bi(OH)Cl<sub>2</sub> - [[Бизмут(III)хидроксид хлорид]]
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Соли|* ]]
 
[[yi:זאלץ]]

Прегледник