Разлика помеѓу преработките на „Очилна мечка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 10 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==
с (→‎Особености: Јазична исправка, replaced: == Карактеристики == → == Особености ==)
с (→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==)
Очилната мечка е мал вид на мечки со потекло од [[Јужна Америка]]. Има црно [[крзно]] со белези со беж боја по лицето и градите. Мажјаците се 33% поголеми од женките<ref name="Bearalmanac">{{наведена книга | author = Brown, Gary | title = Great Bear Almanac | year = 1996 | pages = pp.340 | id = ISBN 1-55821-474-7}}</ref>. Мажјаците тежат од 130 до 200 кг, а женките 35-82 кг<ref>[http://nationalzoo.si.edu/Publications/ZooGoer/1999/2/fact-spectacled.cfm Spectacled, or Andean, Bear - National Zoo| FONZ<!-- Bot generated title -->]</ref>. Ги среќаваме во повеќе региони во северниот и западниот дел на Јужна Америка, вклучувајќи ги источна [[Панама]]<ref name=EoM>{{наведена книга |editor=Macdonald, D.|author= Bunnell, Fred|year=1984 |title= The Encyclopedia of Mammals|publisher= Facts on File|location=New York|pages= 96|isbn= 0-87196-871-1}}</ref>, западна [[Венецуела]], [[Бразил]]<ref>{{Наведена мрежна страница | last = | first = | authorlink = | coauthors = | title = Spectacled bear, Andean bear, ucumari| work = BBC - Science & Nature - Wildfacts| publisher = BBC| date = | url = http://www.bbc.co.uk/nature/wildfacts/factfiles/11.shtml| format = | doi = | accessdate = }}</ref>, [[Колумбија]], [[Еквадор]], [[Перу]], западна [[Боливија]] и северозападна [[Аргентина]]. Очилните мечки се единствениот преживеан вид на мечки на овој континент, и единствениот преживеан вид од родот [[Tremarctinae]]. Нивното преживување веројатно се должи на способноста да се искачуваат дури и на највисоките дрвја на [[Анди]]те.
 
== Потекло на поимот ==
== Етимологија ==
''Tremarctos ornatus'' ја нарекуваме и очилна мечка, алудирајќи на специфичните белези на [[гради]]те, [[врат]]от и на [[лице]]то, кои кај некои индивидуи наликуваат на очила. Името „андска мечка“ е поради нивната распространетост во долж на [[Анди]]те.
 

Прегледник