Разлика помеѓу преработките на „Капан ан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 10 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==)
'''Капан ан''' — деловен и угостителски објект и поранешен [[ан]] и [[караван-сарај]] во [[Скопје]], којшто е сместен во внатрешноста на [[Стара скопска чаршија|Старата скопска чаршија]]. Изграден е по наредба на [[Иса-бег]] во втората половина на XV век, а како ан работел до [[Втора светска војна|Втората светска војна]].<ref name="Османлиски споменици">Лидија Кумбараџи-Богоевиќ: „Османлиски споменици во Скопје“, Скопје, 1998.</ref> По обновувањето во 1974 година се користи како објект за деловни и угостителски цели.
 
== Потекло на поимот ==
== Етимологија ==
Анот, името го добил од арапскиот збор „капан“ ([[арапски јазик|арапски]]: ''kabban''), кој се однесувал на големиот јавен [[кантар]] којшто бил сместен во или пред неговите порти и служел за мерење на стоката.<ref>Капан ан во Скопје, „Гласник на ИНИ“, бр. 3, Скопје, 1976.</ref>
 

Прегледник