Прејди на содржината

Федериго Тоци: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Федериго Тоци''' ({{lang-it| Federigo Tozzi }} - 1 јануари, 1883 [[Сиена]] - 21 март, 1920 , [[Рим]]) бешебил [[италија]]нски [[писател]]<ref>[https://www.britannica.com/biography/Federigo-Tozzi/ Federigo Tozzi]</ref>.
 
==Биографија==
Тој бешебил син на гостилничар. Првично работел како службеник во железница, но ја презел семејната гостилница по смртта на неговиот татко.
Во 1911 година ја објавил својата прва книга поезија. Две години подоцна, тој започнал да работи на неговиот прв роман - „Со затворени очи “.
Преку својата книжевна активност, тој го привлкол вниманието на писателот [[Лујџи Пирандело]], кој постојано го го поддржувал. Тоци починал во 1920 година од комбинација на [[грип]] и [[пневмонија]]<ref>[http://www.treccani.it/enciclopedia/federigo-tozzi/ Tòzzi, Federigo]</ref>.