Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Камерон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 18 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite web → Наведена мрежна страница, cite web → Наведена мрежна страница (5))
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
'''Дејвид Вилијам Доналд Камерон''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''David William Donald Cameron'', роден на 9 октомври 1966)<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.wargs.com/noble/cameron.html|title=Ancestry of David Cameron|accessdate=2011-04-18}}</ref> е британски политичар. Тој бил премиер на Обединетото Кралство од 2010 до 2016. Тој бил прв лорд на ризницата, а до јули 2016 бил и лидер на [[Конзервативна партија (Обединето Кралство)|Конзервативната партија]].
 
На 24 јуни 2016, ден откако Британците на референдум изгласале излегување од [[Европска Унија|Европската Унија]]<ref name=bbc36615028>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.bbc.com/news/uk-politics-36615028|title=EU referendum: UK votes to leave in historic referendum - BBC News|language=en-GB|accessdate=2016-06-24}}</ref>, Камерон најавил дека до октомври истата година ќе поднесе оставка, за на конференцијата на Конзервативната партија да се избере нов лидер, а со тоа и нов премиер.<ref name=bbc36615028/><ref name="The Guardian 2016-06-24">{{citeнаведени newsвести |last=Stewart |first=Heather |last2=Mason |first2=Rowena |last3=Syal |first3=Rajeev |url=https://www.theguardian.com/politics/2016/jun/24/david-cameron-resigns-after-uk-votes-to-leave-european-union |title=David Cameron resigns after UK votes to leave European Union |work=The Guardian |date=2016-06-24 |quote=Премиерот најави оставка откако опцијата за излегување од ЕУ победи по поделбнувачката референдумска кампања}}</ref> [[Тереза Меј]] бил единствен кандидат на партиските избори и на 13 јули била избрана за нов лидер на Конзервативците и нов премиер на Обединетото Кралство.<ref name="wednesday">{{Наведена мрежна страница |url=https://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-36768148 |title=Theresa May to succeed Cameron as UK PM on Wednesday |date=13 July 2016 |website=BBC |publisher=BBC |accessdate=11 July 2016 |quote=Дејвид Камерон најверојатно ќе ја предаде функцијата на Тереза Меј по пратеничките прашања во среда.}}</ref>
 
==Ран живот и кариера==

Прегледник