Разлика помеѓу преработките на „Одисеја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 75 бајти ,  пред 10 месеци
File
(а)
(File)
== Опис ==
[[Податотека:Beginning Odyssey.svg|thumbnail|right|300px|Првата страница од поемата]]
[[File:John William Waterhouse - Ulysses and the Sirens (1891).jpg|thumb]]
Тројанскиот период, освен периодот од Тројанската војна, го вклучува и талкањето на Одисеј по светот. Ова е опишано во епот Одисеја од поетот Хомер<ref name="HeliosTr">{{cite encyclopedia|title=Trojan War|encyclopedia=Encyclopaedia The Helios|year=1952}}</ref>.Одисеја го опишува враќањето на Одисеј во родната земја [[Итака]] , по крајот на [[Тројанска војна|Тројанската војна]], како и случувањата со неговата сакана сопруга [[Пенелопа (митологија)|Пенелопа]] и неговиот син [[Телемах (митологија)|Телемах]], која и покрај толку години му останала верна на својот сопруг.
 
39

уредувања

Прегледник