Разлика помеѓу преработките на „Морено Мозер“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 288 бајти ,  пред 2 месеци
с
Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (16)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: = Друмски → = друмски, = Возач → = возач, = Универзален → = универзален)
с (Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (16))
 
=== Рана кариера ===
 
Настапувајќи за У.С. Монтекорона како јуниор и Арведи Луки Униделта како член, Мозер ѝ се приклучил на професионалната екипа {{ct|LIQ|2011}} во втората половина на 2011, како стажант.<ref>{{citeнаведени newsвести|url= http://www.velochrono.fr/actu/2011/moser-et-agostini-lavenir-chez-liquigas/|language=француски|title=Moser et Agostini, l’avenir chez Liquigas|title=Moser and Agostini, the future at Liquigas |work=Velochrono.fr |publisher=Velochrono|date=8 јули 2011|accessdate=18 февруари 2012|first=Жером|last=Кристијанс}}</ref><ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.tuttobiciweb.it/index.php?page=news&cod=40537|language=италијански|title=Gli stagisti saranno Stefano Agostini e Moreno Moser|title=Interns will be Stefano Agostini and Moreno Moser |work=Tuttobiciweb|publisher=Prima Pagina Edizioni s.r.l.|date=8 јули 2011|accessdate=18 февруари 2012}}</ref> Мозер останал со {{ct|LIQ|2012|nolink=yes}} и по завршувањето како стажант, потпишувајќи двегодишен професионален договор од 2012.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.cyclingnews.com/news/galimzyanov-and-brutt-re-sign-for-katusha|title=Галимзјанов и Брут повторно потпишале за Катјуша |date=5 јули 2011|accessdate=18 февруари 2012|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|quote=Ликвигас-Канондале ќе гледа на Морено Мозер во текот на 2013.}}</ref><ref>{{citeнаведени newsвести|url= http://www.velonation.com/News/ID/10484/Liquigas-Cannondale-finalises-roster-six-new-signings-on-board-for-2012.aspx|title=Ликвигас-Канондале го заврши изборот, шест нови потписи за 2012|work=VeloNation |publisher=VeloNation LLC|date=23 ноември 2011|accessdate=18 февруари 2012}}</ref><ref>{{citeнаведени newsвести|url= http://www.cannondale.com/gbr/news/2012_Liguigas_Cannondale/|title= Претставување на екипата Ликвигас-Канондале 2012 |work=Cannondale Bicycle Corporation|publisher=Dorel Industries|accessdate=18 февруари 2012|date=12 јануари 2012}}</ref>
 
=== Сезона 2012 ===
 
Мозер ја постигнал својата прва професионална победа во февруари 2012, на Трофео Лаигвелја, откако нападнал сам за победа во последните метри.<ref>{{citeнаведени newsвести|url= http://uk.eurosport.yahoo.com/18022012/58/moser-wins-trofeo-laigueglia.html|title=Мозер победи на Трофео Лаигвелја |work=[[Yahoo!]] [[Eurosport]]|publisher=[[TF1 Group]]|date=18 февруари 2012|accessdate=18 февруари 2012}}</ref><ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.cyclingnews.com/races/trofeo-laigueglia-2012/results|title=Мозер победи во Италија |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=18 февруари 2012|accessdate=18 февруари 2012}}</ref> Го повторил тој потег и на мајската Трка околу Франкфурт, напаѓајќи од четиричлената водечка група, во рамките на последните километри од трката.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.velonation.com/News/ID/11752/Moreno-Moser-escapes-to-win-the-Rund-um-den-Finanzplatz-Eschborn-Frankfurt.aspx|title=Moreno Moser escapes to win the Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt|first=Бен|last=Аткинс |work=VeloNation |publisher=VeloNation LLC|date=1 мај 2012|accessdate=1 мај 2012}}</ref><ref>{{citeнаведени newsвести|url= http://www.cyclingnews.com/races/rund-um-den-finanzplatz-eschborn-frankfurt-2012/results|title=Морено Мозер победи Ешборн-Франкфурт |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=1 мај 2012|accessdate=1 мај 2012}}</ref>
 
Мозер ја освоил својата прва трка од [[Светска турнеја UCI|Светската турнеја]] на [[Трка околу Полска 2012|Трката околу Полска]] во јули. Во текот на првата етапа на трката, Мозер отпочнал напад во последниот километар; успеал да се одржи пред остатокот од групата до целта за етапна победа.<ref>{{citeнаведени newsвести|url= http://www.bicycle.net/2012/moreno-moser-takes-stage-1-at-tour-de-pologne|title=Морено Мозер победил на етапата 1 на Трка околу Полска|work=Bicycle.net|publisher=Thinkaram|date=10 јули 2012|accessdate=18 јули 2012}}</ref> Го одржал водството на трката до четвртата етапа, кога возачот на {{ct|OPQ|2012}} [[Михал Квјатковски]] го преземал водството поради бонус секундите добиени на средните спринтови.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.velonation.com/News/ID/12384/Tour-of-Poland-Aidis-Kruopis-edges-Ben-Swift-in-stage-four-sprint.aspx|title=Aidis Kruopis edges Ben Swift in stage four sprint|first=Kyle|last=Moore|work= VeloNation|publisher=VeloNation LLC|date=13 јули 2012|accessdate=18 јули 2012}}</ref> На претпоследната етапа, Мозер ја однел втората етапна победа откако го поминал возачот на {{ct|SKY|2012}} [[Серхио Енао]] во последните метри, откако се одвоил од групата со напад.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest/533909/stannard-attacks-all-the-way-in-tour-of-poland-stage-six.html|title=Станард напаѓал цело време на етапата шест на Трката околу Полска|work=Cycling Weekly|publisher=IPC Media Limited|date=15 јули 2012 |accessdate=18 јули 2012}}</ref> Мозер не доживеал никаков проблем на последната етапа и ја освоил трката со пет секунди предност пред Квјатковски.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.uci.ch/Modules/ENews/ENewsDetails2011.asp?id=ODQ3MA&MenuId=MTYzMDQ&LangId=1&BackLink=%2FTemplates%2FUCI%2FUCI8%2Flayout%2Easp%3FMenuID%3DMTYzMDQ%26LangId%3D1|title=Мозер го покажа својот талент на Трка околу Полска|work=UCI.ch|publisher=[[Меѓународен велосипедистички сојуз]]|date=16 јули 2012 |accessdate=18 јули 2012}}</ref>
 
На [[Гран при Монтреал 2012]], Мозер бил близу победа, бидејќи бил дел од групата на четворица „бегалци“ пред групата, која одржувала многу мала предност пред водечката група, кога ја поминале ознаката за последниот километар. Возачот на {{ct|KAT|2012}} [[Александар Колобнев]] развил брзина, но бил поминат од Мозер и [[Ларс Петер Нордхауг]] ({{ct|SKY|2012}}), кој ја освоил и трката. Мозер се задржал на второто место, две секунди зад победникот, додека некои членови од групата ја поминале целта само две секунди зад Мозер.<ref>{{citeнаведени newsвести|url= http://www.velonation.com/News/ID/12832/Lars-Petter-Nordhaug-nails-career-best-win-in-GP-Cycliste-de-Montreal.aspx|title=Lars Petter Nordhaug nails career best win in GP Cycliste de Montréal|work=Velo Nation |publisher=Velo Nation LLC|date=9 септември 2012|accessdate=10 септември 2012|author=Кајл Мур}}</ref>
 
=== Сезона 2013 ===
 
Во февруари, Мозер му помогнал на колегата [[Петер Саган]] во победата на Гран Премио Чита ди Камаиоре со задржување на водечката група и смирувајќи ги нападите, како тој на нивниот поранешен колега [[Винченцо Нибали]], кој сега вози за екипата {{ct|AST|2013}}.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.velonation.com/News/ID/14034/Sagan-over-bronchitis-sprints-to-victory-in-GP-Camaiore.aspx|title=Саган со бронхитис спринташе за победа на ГП Камаиоре|work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC|date=28 февруари 2013|accessdate=3 март 2013|first=Шејн |last=Стоукс}}</ref> Следниот викенд, Мозер победи на Страде Бјанке во [[Сиена]], забрзувајќи и одвојувајќи се од групата на 17 километри пред целта во потера на бегството од четворица возачи. Ги достигнал и ги поминал на последното искачување со наклон од 16% до последниот километар; го довел {{ct|CAN|2013}} за победа еден-два, бидејќи и Саган успеал да заврши на второто место.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://velonews.competitor.com/2013/03/news/moreno-moser-wins-2013-strade-bianche-on-final-climb_276525|title=Морено Мозер победи на Страде Бјанке 2013 на последното искачување|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=2 март 2013|accessdate=2 март 2013}}</ref>
 
== Достигнувања ==

Прегледник