Разлика помеѓу преработките на „Марко Пиноти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 18 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Кариера: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: = Специјалист → = специјалист)
с (→‎Кариера: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
Во 2008, Пиноти му се придружил на Хајроуд, кој станал Колумбија ХајРоуд во 2009 и ХТЦ-Колумбија во 2010.
 
За сезоната 2012, Пиноти му се приклучил на {{ct|BMC|2012|nolink=yes}}, откако екипата {{ct|THR|2011|nolink=yes}} се распаднала.<ref name="Pinotti BMC">{{citeнаведени newsвести |url= http://www.cyclingnews.com/news/bmc-signs-pinotti-and-van-garderen|title= БМЦ потпиша со Пиноти и Ван Гардерен |date=1 септември 2011|accessdate=8 април 2012|work=Cycling News |publisher=Future Publishing Limited}}</ref> На крајот на годината издал книга со наслов ''Il Mestiere Del Ciclista Una Vita In Bicicletta''.
 
Во октомври 2013, Пиноти објавил дека ќе се повлече по настапот на [[Трка околу Пекинг 2013|Трката околу Пекинг]] и Хроно на народите, префрлувајќи се во одделот за спортска наука на екипата {{ct|BMC|2014}}.<ref name="Retirement"/>

Прегледник