Разлика помеѓу преработките на „Џани Мерсман“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 54 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (3)
с (→‎top: Мала место голема буква, replaced: = Спринтер → = спринтер)
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (3))
 
'''Џани Мерсман''' ({{lang-nl|Gianni Meersman}}; р. {{роден|5|декември|1985}} во [[Тилт]]) — поранешен [[Белгија|белгиски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој професионално настапувал од 2007 до 2016 година.
 
Последно возел за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|OPQ}}.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=http://www.cyclingnews.com/news/meersman-graduates-to-omega-pharma-quickstep|title=Meersman graduates to Omega Pharma-Quickstep|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=19 ноември 2012 |accessdate=8 јануари 2013}}</ref> Во 2012 возел за {{ct|LTB|2012}}.<ref>{{citeнаведени newsвести|url= http://www.cyclingnews.com/news/meersman-signs-with-lotto-belisol|title=Мерсман потпиша со Лото-Белисол|date= 29 ноември 2011|accessdate=2 јануари 2012 |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited}}</ref> По третата етапа на [[Трка околу Џорџија]], Мерсман бил принуден да ја напушти трката, поради неколку случаи на патела тендинитис.
 
Мерсман се истакнал на некоја [[Голема трка (велосипедизам)|голема трка]], по 10 години професионален возач, на [[Вуелта а Еспања 2016]], кога освоил две етапи во масовни спринтови. На трката, {{ct|FVC|2017}} објавиле дека Мерсман се согласил на едногодишен договор со екипата за 2017.<ref>{{нмс|url=http://www.cyclingnews.com/news/meersman-to-ride-for-fortuneo-vital-concept-in-2017/|title=Meersman to ride for Fortuneo Vital Concept in 2017|date=30 август 2016|website=cyclingnews.com|accessdate=30 август 2016}}</ref> Меѓутоа, дијагнозата со срцева аритмија и лезии на неговото срце го принудиле Мерсман да се повлече на 30 декември 2016 година.<ref>{{citeнаведени newsвести |title=Cardiac issues force Gianni Meersman into retirement|url=http://www.cyclingnews.com/news/cardiac-issues-force-gianni-meersman-into-retirement/|accessdate=30 декември 2016|work=Cycling News|date=30 декември 2016}}</ref>
 
== Достигнувања ==

Прегледник