Разлика помеѓу преработките на „Термоелектронска емисија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
дополнување #WPWP #WPWPMK
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на хемијата → хемија-никулец using AWB)
(дополнување #WPWP #WPWPMK)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Thermionic filament.jpg|Термоелектронска емисија одпрвин била докажана со вжарена метална нит, како во [[инкандесцентна светилка|светилки]]. Подоцна била искористена во [[електронска цевка|електронските цевки]].|мини|десно|200п]]
'''Термоелектронска емисија''' се вика појавата на емитирање на [[електрон]]и од вжештени површини на [[метал]]ите, а електроните што се емитирани се нарекуваат [[термоелектрони]].
 
1.148

уредувања

Прегледник