Протекционизам: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 182 бајти ,  пред 2 години
дополнување #WPWP #WPWPMK
с (→‎Надворешнотрговски протекционизам: Јазична исправка, replaced: бизнисмени → стопанственици using AWB)
(дополнување #WPWP #WPWPMK)
[[File:Emblem of the Ligue Nationale pour la Défense du Franc.svg|thumb|Лого од Белгиската Национална Лига за Одбрана на Френк, 1924]]
'''Протекционизам''' (лат. ''protegere'' = заштита) — збир на економски мерки со кои една [[држава]] се обидува да ограничи пласирање на [[странски производ]] на домашниот пазар. Тие мерки се наоѓаат во доменот на стратегиските трговски политики и нивната цел е по правило, подобрување на —пласманот на домашните продукти, унапредување и подобрување на развојот на поедините стопански гранки како и [[стопанство]]то во целина. Такви мерки на стратегиска трговинска политика помагаат во развојот на поедини [[земји во развој]] во толкава мерка, па некои од нив веќе прераснале во индустриски сили (на пример, [[Кина]]).
 
1.687

уредувања

Прегледник