Разлика помеѓу преработките на „Бакарно време“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 11 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: енеолитот → бакарното време
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: енеолитот → бакарното време)
Од сите наведени наоѓалишта претставени се 160 експонати движен археолошки материјал во салите на [[Музеј на Македонија|Музејот на Македонија]]. Тоа се разновидни керамички садови, алатки изработени од бакар, коска, камен, кремен, глинени тегови и прешлени, амајлии, накит од школки, зооморфни и антропоморфни фигурини, пинтадери и друго. Документацијата и преостанатиот материјал се чуваат во Музејот.
 
За енеолитотбакарното време во Македонија објавени се повеќе статии во наши и странски стручни списанија, а основните податоци може да се добијат од Археолошката карта на Македонија бр. 1 и бр. 2.
 
{{археологија-никулец}}

Прегледник