Разлика помеѓу преработките на „Шпанска граѓанска војна“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: flagicon → знамеикона (4)
с (Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на историјата → историја-никулец using AWB)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: flagicon → знамеикона (4))
*крај на [[Втора Шпанска Република|Втората Шпанска Република]]
*воспоставување на [[Франкова Шпанија]]
|combatant1 = {{flagiconзнамеикона|Spanish Republic}} '''Републиканци'''
 
'''Поддржани од'''
*{{flag|Mexico|1934}} (само дипломатска поддршка)
}}
|combatant2 = {{flagiconзнамеикона|Spain|1938}} '''Националисти'''
'''Поддржани од'''
{{plainlist|
*{{flagiconзнамеикона|Kingdom of Italy}} [[Кралство Италија|Италија]]
*{{flagdeco|Portugal}} [[Португалија]]
*{{flagiconзнамеикона|Nazi Germany}} [[Нацистичка Германија]]
}}
|commander1 =

Прегледник