Разлика помеѓу преработките на „Македонски парламентарни избори (2020)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(илустрирање)
 
Техничката влада која треба да ги спроведе изборите била изгласена на 3 јануари, сто дена пред одржувањето на изборите, согласно [[Пржинскиот договор]], и истата ја предводи [[Оливер Спасовски]].<ref>{{Наведени вести|url=https://sdk.mk/index.php/makedonija/sobranieto-ja-izglasa-tehnichkata-vlada-na-oliver-spasovski/|title=Собранието ја изгласа техничката влада на Оливер Спасовски|last=|first=|date=3 јануари 2020|work=Сакам Да Кажам|access-date=17 март 2020|archive-url=|archive-date=|dead-url=}}</ref> Иако било предвидено Собранието да се распушти 60 денови пред изборите, тоа се случило на 16 февруари, a во меѓувреме биле изгласани Законот за јавно обвинителство, како и Законот за одбрана.<ref>{{Наведени вести|url=https://sdk.mk/index.php/instagram/se-raspushti-sobranieto-izbori-na-12-april/|title=Се распушти Собранието, избори на 12 април|last=|first=|date=16 февруари 2020|work=Сакам Да Кажам|access-date=17 март 2020|archive-url=|archive-date=|dead-url=}}</ref> Во периодот пред одржувањето на превремените избори [[Пандемија на коронавирус во Македонија 2020|Македонија е погодена од пандемијата на коронавирус]], поради која постои можност изборите да не се одржат на закажниот датум во април. На 16 јуни 2020 година, [[Претседател на Собранието на Македонија|претседателот на Собранието]], [[Талат Џафери]] потпишал решение за одржување на парламентарните избори на 15 јули.<ref>{{Наведени вести|url=https://makfax.com.mk/makedonija/%D1%9F%D0%B0%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B8-%D0%B3%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%BF%D0%B8%D1%88%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%88-2/|title=Џафери го потпиша решението за распишување предвремени избори на 15 јули|last=|first=|date=16 јуни 2020|work=Макфакс|access-date=18 јуни 2020|archive-url=|archive-date=|dead-url=}}</ref>
 
== Неофицијални првични резултати ==
 
{| class=wikitable style=text-align:right
!colspan=2|Партија
!Гласови
!%
!Мандати
!+/–
|-
|bgcolor=#bf1e24 | ||align=left|Коалиција „Можеме“ ([[Социјалдемократски сојуз на Македонија|СДСМ]], [[Беса (политичка партија)|Беса]] и останати)||327 408||35,89||46||{{loss}}8
|-
|bgcolor=#800000| ||align=left|Коалиција „Обнова на Македонија“ ([[Внатрешна македонска револуционерна организација - Демократска партија за македонско национално единство|ВМРО-ДПМНЕ]] и останати)||315 344||34,57||44||{{loss}}7
|-
|bgcolor=#6495ED| ||align=left|[[Демократска унија за интеграција|ДУИ]]||104 699||11,48||15||{{gain}}5
|-
|bgcolor=#6D3D87| ||align=left|[[Алијанса за Албанците]] — [[Алтернатива (политичка партија)|Алтернатива]]||81 620||8,95||12||{{gain}}9
|-
|bgcolor=#ED1C24| ||align=left|[[Левица (политичка партија)|Левица]]||37 426||4,10||2||{{gain}}2
|-
|bgcolor=black| ||align=left|[[Демократска партија на Албанците|ДПА]]||13 930||1,53||1||{{loss}}1
|-
|bgcolor=#af2131| ||align=left|[[Интегра]]||12 291||1,35||0||нова партија
|-
|bgcolor=#72abdb| ||align=left|[[Граѓанско демократска унија|ГДУ]]||3 555||0,39||0||нова партија
|-
|bgcolor=red| ||align=left|[[Македонска обновителна реформска опција - Работничка партија|МОРО-Работничка партија]]||3 245||0,36||0||{{steady}}
|-
|bgcolor=#C81C24| ||align=left|[[Глас за Македонија]]||2 802||0,31||0||нова партија
|-
|bgcolor=blue| ||align=left|[[Единствена Македонија]]||2 604||0,29||0||{{steady}}
|-
|bgcolor=red| ||align=left|[[Социјалдемократска унија|СДУ]]||2 585||0,28||0||{{steady}}
|-
|bgcolor=#22dd22| ||align=left|[[Твоја (политичка партија)|Твоја]]||1 894||0,21||0||{{steady}}
|-
|bgcolor=yellow| ||align=left|[[Демократи (партија)|Демократи]]||1 558||0,17||0||нова партија
|-
|bgcolor=#00A59C| ||align=left|[[Народна партија на Ромите|НПР]]||1 225||0,13||0||нова партија
|-
|align=left colspan=2|Неважечки гласови||31 564||–||–||–
|-
|align=left colspan=2|'''Вкупно'''||'''943 748'''||'''100'''||'''120'''||–
|-
|align=left colspan=2|Регистрирани гласачи||1 814 263||52,0||–||–
|-
|align=left colspan=6|Извор: [https://rezultati.sec.mk/ ДИК]
|}
 
== Наводи ==

Прегледник