Разлика помеѓу преработките на „Катерина Брешковскаја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга
с (Јазична исправка, replaced: Руска империја → Руска Империја using AWB)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
}}
 
'''Катерина Брешковскаја''' ({{lang-ru|Екатерина Константиновна Брешко-Брешковская}}), 13 јануари 1844 - 12 септември 1934) била руска [[Социјализам|социјалистка]], подобро позната како ''Бабушка'' - ''бабата на [[Руска револуција|Руската револуција]]''.<ref>{{citeНаведена bookкнига |url=http://www.worldcat.org/title/musings-from-the-gallows-autobiography-of-ram-prasad-bismil/oclc/180690320&referer=brief_results |title=Musings from the gallows : autobiography of Ram Prasad Bismil |first=Malwinder Jit Singh |last=Waraich|page=90 |publisher=Unistar Books, [[Ludhiana]] |year=2007}}</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник